Ar daugiabučio namo kieme galima sprogdinti petardas ir kaip išvengti problemų su kaimynais?

2023.12.20

Ar daugiabučio namo kieme galima sprogdinti petardas ir kaip išvengti problemų su kaimynais?

Skaičiuojant paskutines dienas iki didžiųjų metų švenčių miestuose pasigirsta vis daugiau sprogdinamų petardų garsų. Ar leistinas petardų ir šventinių fejerverkų sprogdinimas šalia gyvenamųjų namų ir jų kiemuose bei ką daryti tuo nepatenkintiems kaimynams pasakoja daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity Namai“ Vilniuje vadovas Martynas Naujokas.

Padidėja gyventojų užklausų

Petardos ir fejerverkai jau seniai tapo neatsiejama žiemos švenčių dalimi. Prasidėjus šventinių sprogmenų prekybai miestai prisipildo naujais garsais, kurie neretai kelia didelį aplinkinių pasipiktinimą. Ypač, kaip sprogmenys šaudomi šalia gyvenamųjų namų ar daugiabučių kiemuose.

Pasak „Civinity Namai“ atstovo Martyno Naujojo, šventiniu laikotarpiu padidėja gyventojų užklausų, ar petardų ir šventinių fejerverkų sprogdinimas šalia gyvenamųjų namų ir jų kiemuose yra leistinas.

„Daugelis klientų kreipiasi pagalbos, nes dėl daugiabučių namų kiemuose leidžiamų petardų patiria didelių nepatogumų: sprogstančios petardos sukelia garsą, kurio bijo maži vaikai, gyvūnai. Daugelis taip pat nerimauja dėl turto ir žmonių saugumo,“ – sako M. Naujokas.

Petardų ir fejerverkų leidimas prie gyvenamųjų namų – labai apribotas

Įstatymas tiesiogiai draudžia naudoti visų rūšių fejerverkus prie vaikų darželių, mokymo, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų. Norint leisti petardas ar fejerverkus netoli šių vietų reikėtų įvertinti, kad jos nebūtų arčiau nei 30 metrų.

Nors įstatyme gyvenamieji namai tiesiogiai nepriskirti prie pastatų, prie kurių draudžiama leisti fejerverkus, kiekviena savivaldybė turi savo tvarką, kurią gyventojams taip pat reikia žinoti.

Kaune draudžiama naudoti civilinės paskirties pirotechnikos priemones arčiau kaip 30 metrų nuo daugiabučių gyvenamųjų namų, tuo tarpu Vilniuje ir Klaipėdoje šis atstumas negali būti mažesnis nei 75 metrai. Esant mažesniam atstumui leisti bet kokias pirotechnikos priemones prie daugiabučio namo draudžiama bet kuriuo paros metu.

Jeigu atstumas nuo daugiabučio yra didesnis, petardų ar fejerverkų leidimas galimas, tačiau būtina tai daryti tinkamu metu.

Visoje Lietuvoje pirotechnikos priemones draudžiama naudoti nuo 22.00 val. iki 8.00 val. Išimtis taikoma švenčių dienomis, taigi abi Kalėdų dienas ar Naujų metų naktį leisdami fejerverkus tinkamu atstumu nuo gyvenamųjų namų ir kitų pastatų nusižvengimo gyventojai nepadaro.

Kaip išvengti problemų su kaimynais

Pasak M. Naujoko, susiduriant su problema, kuomet pirotechnikos priemonės sprogdinamos pažeidžiant taisykles, daugiabučių namų gyventojai gali imtis kelių priemonių.

„Pirmiausia, skatiname kaimynus burtis į bendruomenes, kalbėtis ir aiškiai susitarti dėl jų daugiabutyje priimtinas tvarkos. Matome gerų savo klientų pavyzdžių, kuomet bendruomenėje sutariama dėl tam tikrų gyvenimo daugiabutyje taisyklių, jos pakabinamos visiems matomoje vietoje ir gyventojai jų laikosi. Šiose taisyklėse gali atsirasti ne tik augintinių vedžiojimo, rūkymo, remonto atlikimo, triukšmo prevencijos bet ir pirotechnikos naudojimo tvarka, aiškiai susitariant, kas toleruojama, o kas ne,“ – sako „Civinity Namai“ atstovas.

Jeigu su kaimynais susitarti nepavyksta, nepatogumus patiriantys gyventojai matant, kad pirotechnikos priemonės yra leidžiamos pažeidžiant tvarką, gali kreiptis į policiją, apie įvykį informuojant bendruoju pagalbos telefonu 112.

Nesilaikantiems tvarkos gresia baudos

Pažeidžiantys pirotechnikos naudojimo tvarką asmenys baudžiami Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse numatyta tvarka, o pažeidėjams gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų. Naudojant nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus gresia baudą nuo 20 iki 80 eurų, pakartotinai nusižengus – baudą nuo 80 iki 300 eurų.

Dažnu atveju su pirotechnikos priemonėmis žaidžia vaikai, tačiau tai nereiškia, kad jie dėl to nebus atsakingi. Už vaikų iki 16 metų padarytus administracinius nusižengimus atsako tėvai, taigi, bauda gali būti skirta jiems.

Civinity Namai Civinity Namai

Kviečiame naudotis mano.civinity.lt savitarna!

Civinity Namai

Sąskaitos

Civinity Namai

Balsavimas

Civinity Namai

Paslaugos