Norint išvengti vandens avarijų daugiabutyje vamzdynais būtina pasirūpinti iš anksto

2023.10.11

Norint išvengti vandens avarijų daugiabutyje vamzdynais būtina pasirūpinti iš anksto

Namuose naudodami šiltą ir šaltą vandenį apie jį prisimename tik tuomet, kai jis dingsta dėl vykdomų hidraulinių bandymų ar įvykusios avarijos. Iš anksto nesuplanuotas vamzdynų būklės įvertinimas ir neatlikti jo tvarkymo darbai neretai atsisuka prieš gyventojus ne tik laikinu vandens tiekimo sutrikimu, bet ir dideliais nuostoliais turtui dėl vamzdyno avarijos. Kaip pasirūpinti daugiabučio vamzdynais ir kas tai turi daryti pasakoja „Civinity Namai“ statinių techninės priežiūros specialistas Gintaras Stanišauskas.

Ar žinote, kokiais vamzdynais atiteka jūsų geriamas vanduo?

Daugiabučio namo vandens vamzdynais atiteka vanduo, kurį geriame, naudojame maistui ruošti, prausiamės. Lietuvos miestuose vamzdynais tekantis vanduo yra kokybiškas ir jį gerti galima tiesiai iš čiaupo. Tačiau ne retai nuo daugiabučio namo iki buto čiaupo jis atkeliauja senais ir purvinais vamzdynais.

„Vamzdyno vidaus būklė plika akimi nepastebima, tačiau dažnu atveju vamzdynai yra surūdiję, apkibę įvairiomis nuosėdomis, o jų būklė daro tiesioginę įtaką vandens kokybei. Ne visi gyventojai žino, kad vandens tiekėjas už vandens kokybę atsako tik iki daugiabučio namo šalto vandens įvado, o kad jis toks pats kokybiškas atitekėtų iki butuose esančių čiaupų turi pasirūpinti patys daugiabučio namo butų savininkai,“ – sako „Civinity Namai“ statinių techninės priežiūros specialistas Gintaras Stanišauskas.

Dėl įvairių nuosėdų, rūdžių taip pat sumažėja vamzdyno diametras, todėl vanduo butuose gali tekėti prasčiau, atsiranda vandens slėgio problemos. Be to, dėl vamzdyno apnašų ir rūdžių gali užsikimšti butuose esantys vandens maišytuvai, gali sugesti buitinė technika, todėl kol vamzdynai yra seni ir nepakeisti, rekomenduojama kiekviename bute pasistatyti vandens filtrą.

Metaliniai vamzdynai tarnauja iki 30 metų

Visuose senos statybos daugiabučiuose namuose yra sumontuotas metalinis vamzdynas, kuris tarnauja apie 30 metų. Jeigu gyvenate senos statybos name ir vamzdynas jame nuo statybos pradžios nebuvo keistas, rekomenduojama juos pasikeisti į plastikinius nelaukiant, kol jie trūks ar juos išgrauš rūdys.

„Svarbu vamzdyno keitimą susiplanuoti iš anksto ir taip ne tik apsisaugoti nuo galimos avarijos, bet ir pasiruošti šiems darbams. Keičiant vamzdynus gyventojai žino, kokiomis valandomis name nebus vandens, taip pat gali susiderinti rangovo įleidimo į butą klausimą. Taip pat labai svarbu, kad planinis vamzdyno keitimas paprastai gyventojams kainuoja mažiau, nei skubus vamzdyno keitimas jau įvykus avarijai,“ – sako G. Stanišauskas.

Nuotėkų vamzdynai taip pat ne amžini

Dažnas mitas, kad nuotėkų vamzdynų daugiabučiuose keisti nereikia, nes ji pagaminti iš ketaus ir tarnaus amžinai. Visgi, ketaus nuotėkų vamzdynai taip pat iš vidinių sienelių apsineša buitinėmis nuotėkomis, jų diametras taip pat susiaurėja, o nuotekos nenuteka taip, kaip turėtų. Net jei ketaus nuotekų vamzdynas iš išorės atrodo gerai, tarpinės tarp tokio vamzdynų jungčių dažniausiai būna susidėvėjusios ir negali užtikrinti reikiamo sandarumo. Pirmieji požymiai, kuomet verta sunerimti, yra atsirandantis nemalonus kvapas, pratekėjimai.

„Senų daugiabučių gyventojams rekomenduojama pasikeisti nuotėkų vamzdyną į šiuolaikišką plastikinį, kuris neleidžia kauptis nešvarumams, taip užtikrindamas gerą pralaidumą ir funkcionavimą. Plastikiniai nuotėkų vamzdynai gali būti ir su garso izoliacija, tad nebereikia baimintis, jog pakeitus nuotėkų vamzdyną į plastikinį girdėsis iš kaimyninio buto bėgančių nuotėkų garsas,“ – pataria „Civinity Namai“ specialistas.

Kaip nustatoma vamzdynų būklė

Daugiabučio namo administratorius ne rečiau kaip du kartus per metus turi organizuoti periodinę pastato techninės būklės apžiūrą, kurios metu įvertinamas ir namo vamzdynas. Gyventojams pageidaujant ar esant poreikiui taip pat gali būti atliekama specializuota vamzdynų apžiūra. Nustatyti defektai ir reikiami remonto darbai fiksuojami apžiūros akte, kurį iš namo administratoriaus turėtų gauti visi daugiabučio gyventojai.

Jeigu vamzdynų būklė nėra avarinė, tačiau nustatomas jų reikšmingas susidėvėjimas, paprastai daugiabučio namo administratorius siūlo gyventojams vamzdyno keitimo darbus, kuriems būtinas daugumos gyventojų pritarimas. Jeigu nustatoma avarinė vamzdynų būklė, daugiabučio namo administratorius privalo nedelsiant organizuoti rangos darbų pirkimą ir apie tai informuoti gyventojus.

Laiku nepasirūpinus vamzdynu avarijos neišvengiamos

Seni šilto ir šalto vandens vamzdynai gali bet kada pratrūkti, užpilti butus bei kitas daugiabučio namo patalpas ir padaryti didelės žalos turtui. Pasitaiko atvejų, kai trūkus vamzdynui apipilama elektros instaliacija, o tai gali sukelti trumpąjį elektros sujungimą, gali kilti pavojus ne tik turtui, bei ir žmonių sveikatai ar gyvybei.

Įvykus avarijai laikinai užsukamas vanduo. Nors didžioji dalis tokio tipo avarijų lokalizuojamos per 1-4 valandas, pasitaiko atvejų, kuomet avarija nutinka bute, kuriame nėra gyvenama, arba patalpų savininkas negali greitai įleisti avarinius darbus atliekančių darbuotojų. Tuomet dalis daugiabučio namo gyventojų ilgesniam laikui lieka be vandens.

Pasak G. Stanišausko avarinis nuotėkų atkimšimas su specialia įranga gyventojams kainuoja papildomai. Dažnu atveju, avarijos likvidavimo išlaidos yra didesnės, nes avarijos įvyksta po darbo valandų ar švenčių dienomis. Be to, kuo vamzdynas senesnis, tuo dažniau tenka vykti avarinei tarnybai ir tuo labiau didėja papildomos gyventojų išlaidos. Sudėtingesniais atvejais tenka samdyti specializuotas įmones su aukšto slėgio hidrodinamine mažina, nes su paprastais elektriniais gyvatukais avarinės tarnybos darbuotojams senų nuotėkų vamzdynų išvalyti nepavykta. Be to, avarijos šalinimo metu sklinda blogi kvapai, reikia valyti patalpas, kartais ir dezinfekuoti, taip pat pasitaiko atvejų kai nuotėkų išsiurbimui rūsiuose tenka naudoti ir specialią įranga nuotėkų išsiurbimui.

Kas atsakingas už vamzdynų tinkamą techninę būklę?

Dažnai manoma, kad už vamzdynų techninę būklę atsakinga miesto savivaldybė ar vandenį tiekianti įmonė, tačiau iš tiesų daugiabučio namo savininkų atsakomybė už vamzdyną prasideda ties daugiabučio namo įvadu.

„Visi vamzdynai nuo bendro namo įvado iki privataus buto skaitiklio yra bendrieji namo vamzdynai, už kuriuos atsako daugiabučio namo butų savininkai bendrai. Nuo buto skaitiklio per butą einantys vamzdynai yra buto savininko atsakomybės ribose,“ – pažymi G. Stanišauskas.

Civinity Namai Civinity Namai

Kviečiame naudotis mano.civinity.lt savitarna!

Civinity Namai

Sąskaitos

Civinity Namai

Balsavimas

Civinity Namai

Paslaugos