Rasoja buto langai? Įsitikinkite, kad namuose tinkamai veikia oro ventiliacijos sistema

2023.12.07

Rasoja buto langai? Įsitikinkite, kad namuose tinkamai veikia oro ventiliacijos sistema

Atšalus oro temperatūrai ir prasidėjus šildymo sezonui dažnas susiduria su iš vidaus rasojančių langų problema. Viena dažniausių to priežasčių – per didelis patalpų sandarumas ir netinkamas patalpų vėdinimas. Kodėl tai nutinka ir kaip to išvengti pasakoja daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity Namai“ statinio techninės priežiūros specialistas Dainius Adomavičius.

Namuose rasojantys langai – ne tik estetinė problema. Dėl pastovios drėgmės atsiranda pelėsis, ima pelyti langų angokraščiai, sienų kampai. Norint namuose išvengti pelėsio, pirmiausia rekomenduojama įsitikinti, ar namai yra tinkamai vėdinami.

Viena iš rasojančių langų priežasčių –  netinkama oro ventiliacija

Paprastai daugiabučių namų butų langai iš vidaus rasoja tuomet, kai namuose padidėja drėgmė, kuri tinkamai neišgarinama dėl per didelio patalpų sandarumo.

Drėgmės lygis pakyla dėl įvairiausių priežasčių: nepakankamo patalpų šildymo, buto patalpoje džiovinamų skalbinių, uždengiamų radiatorių, gaminant maistą. Jeigu buto patalpose netinkamai veikia buto ventiliacinė sistema, jos vėdinamos nepakankamai, todėl pakilusi drėgmė niekur nedingsta ir ima kauptis šalčiausioje buto vietoje – ant langų.

Vėdinimo kokybę įvertinti padės paprastas testas

Pirmiausia derėtų išsiaiškinti, ar bute tinkamai veikia daugiabučiame name įrengta oro išmetimo ventiliacinė sistema.

Ar ventiliacija veikia tinkamai galima patikrinti liepsnelės pagalba: prie bute įrengtos ventiliacijos angos siūloma pridėti degančią žvakę ar kitą liepsnos šaltinį ir žiūrėti ar liepsna traukia į vėdinimo kanalą ar pučia į butą. Jeigu liepsna nukreipta į butą, vadinasi ventiliacija veikia netinkamai, nes netraukia oro į vėdinimo kanalą, o pučia orą atgal į buto patalpas.

Taip pat prie ventiliacijos angos galima pridėti popieriaus lapą – jeigu jis prilimpa, vadinasi oro trauka yra gera. Tačiau jeigu jis nukrenta, oro ventiliacija namuose yra sutrikusi.

Ventiliacijos kanalus būtina laiku valyti

Pasak Dainiaus Adomavičiaus, oro trauka gali būti sumažėjusi dėl užterštų vėdinimo kanalo grotelių arba dėl užsikišusio paties vėdinimo kanalo. Tokiais atvejais rekomenduojama kreiptis į daugiabučio namo administratorių, kuris atvykus į butą nustatys tikrąją sutrikusio vėdinimo priežastį ir pasirūpins jo sutvarkymu.

„Neretai gyventojams užtenka tiesiog nuimti ir išvalyti vėdinimo angą dengiančias groteles. Tačiau pasitaiko ir atvejų, kuomet vėdinimo kanaluose randame dulkių, įvairiausių atliekų, iš gartraukių surinktų riebalų. Užsiteršusi vėdinimo sistema tampa mažiau efektyvi, sumažėja natūrali trauka, todėl norint ją pagerinti vėdinimo kanalą būtina tinkamai išvalyti,“ – sako „Civinity Namai“ specialistas.

Būtinas reguliarus patalpų vėdinimas ir tinkama oro temperatūra

Tinkamai namuose veikiant vėdinimo kanalams taip pat nederėtų pamiršti patalpas reguliariai vėdinti papildomai atidarant langus, ypač tokiais atvejais, kai gaminama ir namuose susikaupia daugiau garų, ar buto patalpose džiovinami skalbiniai.

„Rekomenduojame kiekvienuose namuose matuoti ne tik oro temperatūrą, bet ir drėgmę. Temperatūra namuose neturėti nukristi žemiau 18 laipsnių šilumos, o drėgmės lygis būti 40-60 proc. Palaikant tokį buto mikroklimatą langai neturėtų rasoti,“– teigia D. Adomavičius.

Problema gali būti ir languose

Jeigu net ir tinkamai vėdinant patalpas, juose palaikant reikiamą temperatūrą bei drėgmę rasos nuo langų išvengti nepavyksta, greičiausiai problema slypi languose.

Pasak D. Adomavičiaus, jeigu langai sumontuoti nekokybiškai arba per laiką yra pakitusi jų išorinė apdaila, pro lango angokraščius į patalpas patenka šaltas oras, susidaro rasos taškas, peršąlą ir ant langų kaupiasi pelėsis. Tokiais atvejais rekomenduojama kreiptis į langų specialistus.

Civinity Namai Civinity Namai

Kviečiame naudotis mano.civinity.lt savitarna!

Civinity Namai

Sąskaitos

Civinity Namai

Balsavimas

Civinity Namai

Paslaugos