Sovietmečiu statytuose daugiabučiuose namuose naudoti elektros laidai nebeatitinka šiuolaikinių reikalavimų: dėl netinkamo skerspjūvio elektros laidai nebegali patenkinti išaugusio gyventojų elektros poreikio, o juos dengianti izoliacinė medžiaga sutrupėjusi. Dėl šių priežasčių kyla ne tik elektros dingimo, bet ir didelė buities prietaisų sugedimo ir gaisro rizika. Kaip gyventojams šių rizikų išvengti pasakoja „Civinity Namai“ regiono vadovas Deividas Karalius.
Neužtikrina didelio gyventojų elektros poreikio
Daugelis dar prisimena, kad sovietmečiu retas namuose turėjo skalbyklę, ka jau kalbėti apie kitus, šiandien jau tapusius įprastais, elektros prietaisus, tokius kaip indaplovė, džiovyklė ar mikrobangų krosnelė.
Anuomet statytų daugiabučių elektros inžineriniai tinklai buvo projektuoti atsižvelgiant į to meto gyventojų suvartojamos elektros energijos poreikį. Todėl tokiuose daugiabučiuose sumontuoti magistraliniai elektros laidai yra netinkamo skerspjūvio.
„Šiais laikais gyventojų elektros tiekimo vartojimas yra išaugęs: daugelis namuose turi žymiai daugiau elektros buities prietaisų, kuriems veikiant naudojama daugiau elektros energijos. Sovietmečiu sumontuoti elektros laidai neatlaiko padidėjusios elektrinės apkrovos, juose sutrinka elektros tiekimas. Pasitaiko ir atvejų, kai dėl to sugenda gyventojų namuose naudojami elektros įrenginiai, nes į juos atkeliauja kur kas aukštesnė, nei leidžiama, elektros įtampa,“ – sako „Civinity Namai“ specialistas.
Dažnos su elektra susijusios avarijos
Kadangi anuomet statytuose daugiabučiuose namuose naudoti elektros laidai buvo dengiami medžiagine izoliacine medžiaga, dažnu atveju ji nuo kaistančių netinkamo skerspjūvio aliuminio laidų yra ištrupėjusi. Dėl šios priežasties senos statybos namuose periodiškai kyla elektros inžinerinių tinklų avarijos, nustatomi įvairūs gedimai.
Į juos rekomenduojama žiūrėti labai rimtai, nes tokios avarijos kelia ne tik su elektros netekimu susijusius nepatogumus, bet ir sukelia didelę gaisro židinių atsiradimo tikimybę.
„Įvykus elektros tinklų gedimui dažniausiai dingsta elektra. Tačiau tai sukelia žymiai daugiau nepatogumų, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Dingus elektros tiekimui nustoja veikti ir šildymo sistemos, todėl kol problema bus išspręsta butuose bus ne tik tamsu, bet ir šalta,“ – komentuoja D. Karalius.
Elektros tinklo gedimai yra viena didžiausių gaisrų Lietuvoje priežastis, kylanti dėl vidaus elektros tinklų netinkamos priežiūros. Norint elektros tinklus prižiūrėti tinkamai, rekomenduojama periodiškai varžyti prietaisų kontaktus, atlikti elektrinius matavimus.
Vienas iš sprendimų – elektros tinklų remontas
Kasdien savo namuose naudodami elektros energiją nesusimąstome, kaip iš tiesų atrodo jos kelionė iki jungiklio. Elektra daugiabutį iš miesto transformatorinės pasiekia požeminiu magistraliniu kabeliu ar orine elektros perdavimo linija, elektros energija atkeliauja į įvadinę paskirstymo spintą, esančią daugiabučio elektros skydinėje. Iš jos išeinančiais elektros magistraliniais laidais ir kabeliais elektra keliauja iki laiptinių grupinių elektros apskaitų skydų, kurie užtikrina elektros energijos tiekimą kiekvienam butui.
Jeigu elektra keliauja netinkamos techninės būklės inžineriniais tinklais, didėja avarijų ir su tuo susijusių nelaimingų rizika.
Norint išvengti šių rizikų daugiabučio namo elektros tinklus rekomenduojama renovuoti: pakeisti magistralinius laidus į šiuolaikiškus, reikiamo skerspjūvio laidus, taip pat pakeisti saugiklius į automatinius jungiklius, kurie užtikrina automatinį elektros srovės atjungimą įvykus elektros perkrovai ar trumpam jungimui elektros tinkle. Siekiant taupyti elektros energiją bendrosiose daugiabučio namo patalpose taip pat rekomenduojama sumontuoti LED apšvietimą su judesio davikliais.
Už elektros tinklo techninę būklę atsako ir butų savininkai
Daugiabučio namo administratorius, pasitekdamas termoviziją ir kitas šiuolaikines technologijas, prižiūri bendruosius elektros inžinerinius tinklus: periodiškai atlieka elektrofizikinius izoliacijos ir kitų elektros tinklo parametrų ir prietaisų matavimus bei priežiūrą.
Tuo tarpu patys butų savininkai yra atsakingi už elektros laidų, einančių iš skaitiklio į buto patalpas, taip pat komutacinių prietaisų ir gnybtų tvarkingą techninę būklę. Šiuos elektros tinklo elementus gyventojams rekomenduojama reguliariai apžiūrėti ir įvertinti, ar jie nėra nusidėvėję, ar nėra mechaninių laidų ar prietaisų pažeidimų. Nežinantiems, kaip tai padaryti, rekomenduojama pasitelkti specialistų pagalbą.
„Norintiems išvengti elektros avarijų gyventojams taip pat rekomenduojame patikrinti, ar namuose naudojami apšvietimo jungikliai ir kištukiniai lizdai yra tinkamai priveržti, stabilūs, taisyklingai sumontuoti. Nors tokie defektai gali atrodyti nereikšmingi, jungiklių ir rozečių techninė būklė yra ne mažiau svarbi daugiabučio elektros inžinerinio tinklo dalis,“ – teigia „Civinity Namai“ atstovas.
Nederėtų pamiršti priešgaisrinės saugos priemonių
Gaisrai, kylantys dėl elektros problemų, kelia didelį pavojų daugiabučių namų gyventojams. Dėl to rekomenduojama nepamiršti ir priešgaisrinės saugos reikalavimų bei pasirūpinti saugos priemonėmis.
„Dūmų detektorių, gesintuvų ir ugniai atsparių medžiagų įrengimas bendrose daugiabučio namo patalpose leidžia valdyti gaisro riziką ir į ją reaguoti nedelsiant. Taip pat itin svarbu neužkrauti rūsio patalpose esančių praėjimų, išėjimų laiptinėse. Kiekviename bute taip pat rekomenduojame įsirengti ir reguliariai tikrinti dūmų detektorius, turėti gesintuvą ir patikrinti jo galiojimo laiką,“ – sako D. Karalius.